Ernest Chalot
Psychoterapia

Psychoterapia wspiera poznawanie świata przeżyć, które generują emocje i wpływają na zachowanie oraz perspektywę w świecie zewnętrznym.
Najogólniej mówiąc proces terapeutyczny polega na uświadomieniu sobie doświadczeń z przeszłości, które następnie powinny być przeanalizowane i przewartościowane, „przeżyte ponownie w bezpiecznych warunkach”.

Odreagowanie przeżyć, przepracowanie i uzyskiwanie stopniowego wglądu są warunkiem pożądanych zmian.

Decyzja o psychoterapii nie jest łatwa. Cierpienie jest równocześnie czynnikiem decydującym, ale często hamującym. Warto ją rozważyć, gdy odczuwamy trudność, która trwa, z którą nie możemy poradzić sobie nawet po nabraniu dystansu do danego wydarzenia.

16

lat doświadczenia zawodowego

Praca w ośrodku stacjonarnym oraz indywidualna.

Kim jestem?

Z wykształcenia jestem Psychoterapeutą oraz Specjalistą Psychoterapii Uzależnień. Ukończyłem Szkołę Psychoterapii Humanistycznej w renomowanym Ośrodku Intra w Warszawie.

Ukończyłem również studia na kierunku Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji z tytułem magistra. Moje ponad 16-letnie doświadczenie zawodowe zdobyłem pracując z osobami uzależnionymi oraz doświadczającymi szeroko rozumianych trudności życiowych zarówno w ośrodku stacjonarnym jak i w pracy indywidualnej.

W relacji z klientem ważna jest dla mnie autentyczność, akceptacja i empatia. Pracuję w nurcie humanistyczno – doświadczeniowym, koncentrując się na emocjach doświadczanych i przeżywanych „tu i teraz”. W praktyce psychoterapeutycznej korzystam z technik psychoterapii Gestalt, EFT (Emotionally Focused Therapy), dzięki którym klient jest w stanie lepiej identyfikować i rozumieć swoje emocje poprzez rozwijanie świadomości oraz budowaniu zdrowszej relacji z własnymi uczuciami i potrzebami. Jestem przekonany, że zarówno uzależnienie jak i inne zaburzenia oraz trudności, które przeżywa człowiek, są konsekwencją doświadczanych traum rozumianych jako „zamrożenie części” osobowości i nieprzeżytych emocji pojawiającymi się w związku z trudnymi wydarzeniami w przeszłości. Dlatego też w swojej pracy terapeutycznej staram się pomóc w odkrywaniu i uwalnianiu tych zamrożonych emocji tak, żeby klient mógł osiągnąć pełniejsze, bardziej satysfakcjonujące życie oraz większą swobodę w dokonywaniu wyborów. Moim celem jest wspieranie klientów w osiąganiu zdrowia emocjonalnego, osobistego rozwoju i odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Prowadzę terapię indywidualną dla osób dorosłych zarówno krótko- jak i długoterminową i swoją pracę poddaję regularnej superwizji.

OFERTA

CO MOŻESZ WZIĄĆ I CO MOŻESZ DOSTAĆ?

WSPARCIE EMOCJONALNE/ROZWÓJ OSOBISTY

„ Wsparcie emocjonalne jest nakierowane na poprawę samopoczucia i redukcję napięcia – przyjazna rozmowa lub zachowanie, które odciąga uwagę od trudnej sytuacji, dają nadzieję na jej pokonanie. Wsparcie emocjonalne ma na celu sprawić, aby osoba lepiej o sobie myślała, bardziej siebie ceniła, miała do siebie szacunek”.

DOŚWIADCZANIE I PRZERZYWANIE EMOCJI

„Uczucie rodzi się w człowieku, jest wszechobecne. Towarzyszy mu jako szczególnie silna forma przeżycia. Uczuciem reagujemy na zaspokojenie lub niedobór potrzeb akceptacji i poczucia własnej wartości. Emocja to stan duszy, umysłu i ciała, który jest reakcją na zdarzenia życiowe i na innych ludzi.

ROZWIĄZAĆ KONFLIKTY WEWNĘTRZNE

„W ramach naszej osobowości kryje się wiele wewnętrznych postaci. I czasem każda z nich pragnie czegoś zupełnie innego - wówczas mamy do czynienia z konfliktem wewnętrznym. Mamy określoną osobowość, ale w jej ramach dużo aspektów, tak jakby wiele różnych wewnętrznych postaci. Czasem jednak te nasze kawałeczki chciałyby wędrować w zupełnie inne strony. Trudności pojawiają się, kiedy nasze wewnętrzne osoby działają w sposób nieświadomy”.

ZROZUMIEĆ UZALEŻNIENIE

Czym tak naprawdę jest uzależnienie? To język, który mówi nam o trudnej sytuacji którą należy zrozumieć. Nie da się zrozumieć uzależnienia bez pytania „Jaką ulgę znajduje lub ma nadzieję znaleźć w narkotyku, alkoholu lub zachowaniu osoba uzależniona”? Sednem każdego uzależnienia jest PUSTKA oparta na skrajnym strachu. Uzależniony boi się chwili obecnej. Pochyla się gorączkowo tylko w kierunku „kolejnego razu”, w kierunku chwili, w której doświadczy siebie jako wyzwolonego z ciężaru przeszłości i strachu przed przyszłością. Uzależnienie jest zawsze kiepskim substytutem miłości. Przeciwieństwem uzależnienia nie jest ABSTYNENCJA ale RELACJA – relacja oparta na bliskości i obecności

POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI EMOCJONALNEJ

„świadomość emocjonalna wiążę się ze świadomością własnych emocji, zarówno tych przyjemnych, jak i nieprzyjemnych. Osoby dojrzałe emocjonalne potrafią zaglądać w głąb siebie i często zadają sobie pytanie, co w danej chwili czują. Potrafią być w pełni obecne, dzięki czemu nie zatracają kontaktu ze swoim wnętrzem”.

POZNAĆ I POLUBIĆ SWOJEGO KRYTYKA

„Jest niemal zawsze niezadowolony. Bez chwili zwątpienia orzeka, że wszystko co robisz – robisz źle i raczej nie ma szans, żeby jakiekolwiek przedsięwzięcie się udało. Jest naszym towarzyszem od najmłodszych lat. Pojawia się w nas już we wczesnym dzieciństwie, by w tedy chronić przed wstydem i cierpieniem, a dziś?... ?... dziś to to głos, który ocenia Ciebie w surowy sposób, próbując odwieść Cię od podejmowania ryzyka, a w konsekwencji od osiągania swoich celów i spełniania marzeń”.

OSWOIĆ LĘK

„Dręczące obawy, zdenerwowanie, niepokój, czasem paniczne przerażenie. Serce bije mocniej, dłonie się pocą i drżą, brakuje tchu. Tak objawia się lęk. To emocja, która kiedyś pozwalała nam przetrwać w trudnych warunkach. Wysyłała sygnał – uciekaj albo walcz. Nasz lęk dotyczy przyszłości – nieznanej, a przez to wywołującej nieokreślony niepokój. Z przeszłością wcale nie jest lepiej. To ona ufundowała bagaż, który nam ciąży, uwiera, nie daje zapomnieć, że jest. Znajdują się w nim poczucie winy, straty i krzywdy, czasem wstyd. To puszka Pandory, której wielu nie otwiera, by nie musieć się mierzyć ze swoimi lękami”.

ODKRYWANIE ZASOBÓW

„Aby poznać swoje zasoby, istotne jest skupienie się na tym, co sprawia nam radość i wywołuje poczucie spełnienia. Warto przyjrzeć się swojemu charakterowi i zidentyfikować mocne strony, wartości i postawy, które nas definiują”.

ZROZUMIEĆ POWODY FRUSTRACJI I CIERPIENIA

„Frustracja najczęściej skutkuje emocjami przeżywanymi i doświadczanymi w sposób nieprzyjemny. Te z kolei mogą prowadzić do agresji, pasywnej agresji i innych destrukcyjnych oraz autodestrukcyjnych zachowań, a także wywoływać objawy przemęczenia. To z kolei często prowadzi do cierpienia. Cierpienie to stan psychiczny bólu emocjonalnego bądź fizycznego, nieprzyjemne doznanie ciała. Cierpienie psychiczne wiąże się z doświadczaniem i przeżywaniem emocji jako bardzo nieprzyjemnych. I tak koło się zamyka”.

BYĆ BLIŻEJ SIEBIE/BYĆ BLIŻEJ INNYCH

„Zdrowie wymaga aktu akceptacji rzeczywistości, uznania pewnych faktów, do czego z kolei potrzebny jest wysiłek. Osoba, która odsuwa się od własnego wnętrza, potrzeb, poczucia winy, napięć, emocji, przestaje widzieć siebie, a tym samym nie widzi innych. Skoro sam się nie widzisz to inni nie widzą Ciebie”.
Ernest Chalot

Cennik usług

Psychoterapia stacjonarna

200 50 minut
  • Gabinet-Siedlce

Psychoterapia on-line

200 50 minut
  • Rozmowa zdalna
Gabinet Siedlce
Ul. Piłsudskiego 18, 08-110 Siedlce

Skontaktuj się ze mną! tel. 503 584 498